مواد مورد نیاز برای ساخت بمب دودزا:

1.شکر(ساکارز یا شکر معمولی)

2.پتاسیم نیترات (KNO3) که به عنوان شوره نیز شناخته می شود.(شما می توانید این ماده را از فروشندگان مواد شیمیایی بخرید و یا در بعضی از باغچه ها در قسمتی از کود ها این ماده را پیدا کنید).

3. ماهیتابه

4.فویل آلومینیومی

ابتدا مواد مورد نیاز ساخت بمب دودزا را فراهم کنید، زیرا ساخت آن بسیار آسان است:

نحوه ساخت بمب دودزا:

1.سه واحد از پتاسیم نیترات را به همراه دو واحد شکر درون ماهیتابه بریزید(نسبت 5 به 3 نیز خوب است).نیاز نیست که اندازه گیری شما دقیق باشد ،تنها کافی است که مقدار KNO3 از مقدار شکر بیشتر باشد.به عنوان مثال شما می توانید یک فنجان و نیم پتاسیم نیترات و یک فنجان شکر استفاده کنید.اگر شما به میزان مساوی از پتاسیم نیترات و شکر استفاده کنید ،بمب دود زای شما سخت تر روشن خواهد شد و به آرامی خواهد سوخت.هنگامی که شما نسبت 5 به 3 (نیترات به شکر) را انتخاب می کنید ،بمب دودزایی به دست خواهید آورد که بسیار سریع خواهد سوخت.

2.ماهیتابه را بر روی شعله ای با دمای کم قرار دهید.مخلوط را با یک قاشق به هم بزنید و از همزدن طولانی استفاده کنید.اگر مشاهده کردید که دانه های شکر همزمان که مشغول به هم زدن هستید ،شروع به ذوب شدن کردند،ماهیتابه را از روی شعله بردارید و دمای آن را قبل از اینکه دوباره ادامه دهید پایین بیاورید.

3.به طور اساسی شما در حال تبدیل شکر به کارامل هستید.ترکیب ذوب خواهد شد و به رنگ شکلات یا کارامل در خواهد آمد.حرارت دادن و گرما دادن را تا وقتی که ذرات به حالت مایع درآیند ادامه دهید.وقتی که ترکیب به حالت مایع درآمد ماهیتابه را از روی شعله بردارید.

4.مایع را به درون یک تکه فویل آلومینیومی بریزید.شما می توانید برای داشتن یک سری از این بمب دودزا،تکه های کوچکتری از فویل آلومینیومی را تهیه کنید و مایع را به هر کدام از آنها اضافه کنید.شما می توانید این بمب دودزا را به هر شکلی درآورید و یا درون هر شی یا قالبی که خواستید آن را بگذارید.شکل وسایز بر روی الگوی سوختن تاثیر می گذارند.

5.اگر شما قصد ندارید که ماهیتابه را سریع بشویید در آن آب داغ بریزید تا شکر را در خود حل کند ،در غیر این صورت تمیز کردن آن سخت تر خواهد بود.

6.اجازه دهید که بمب دودزا سرد شود،سپس شما می توانید آن را از درون فویل آلومینیومی درآورید.

اکنون شما بمب دودزای خود را ساخته اید،الان زمان آن رسیده که آن را روشن کنید...


منبع:طراحی توسط عاشورا